30/06/2017

Jeśli nieletnia córka (16,5 lat) jest w ciąży i nie chce wskazać ojca, czy możemy w jej imieniu, jako nieletniej, wystąpić o dokonanie badań wskazujących ojcostwo, jeśli możemy to zrobić z dużym prawdopodobieństwem, bo wiemy z kim się spotykała? Chodzi oczywiście o pomoc finansową dla mającego narodzić się dziecka, dochody nasze mogą się okazać niewystarczające, bo wychowujemy oprócz niej również troje dzieci.

Zgodnie z art. 92 krio Państwa córka pozostaje aż do uzyskania pełnoletności pod Państwa władzą rodzicielską. Jedynym wyjątkiem od tej zasady jest zawarcie przez nią związku małżeńskiego (wobec faktu zajścia w ciążę). Wówczas na mocy art. 10 § 1 krio „(…)z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła lat szesnaście, a z okoliczności wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny”.

Zauważyć należy, że córka jako osoba niepełnoletnia, nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych. Oznacza to, że nie będzie przysługiwała jej władza rodzicielska nad dzieckiem. Ta reguła dotyczy także ojca dziecka (o ile nie ukończył on 18 r.ż). Władzę rodzicielską rodzice dziecka nabędą z chwilą osiągnięcia przez nich pełnoletności.

W okolicznościach wskazanych powyżej sąd z urzędu wszczyna postępowanie w sprawie ustalenia opieki. Osoby, które chcą być opiekunem prawnym dziecka mogą złożyć taki wniosek do sądu. Sąd uzna, czy dane osoby mogą pełnić tę funkcję, bądź wyznaczy inną osobę. Jeśli nie ma osoby bliskiej, która może być opiekunem prawnym, wówczas sad wyznaczy kuratora.

Jeżeli córka nie chce wyjawić tożsamości ojca dziecka, a z dużą dozą prawdopodobieństwa możecie Państwo to stwierdzić – możecie w imieniu córki, jako jej przedstawiciele ustawowi, wystąpić do sądu o ustalenie ojcostwa dziecka. Jeżeli bylibyście Państwo opiekunami prawnymi dziecka, wówczas także w jego imieniu moglibyście złożyć taki pozew. Art. 84 § 1 krio wskazuje, że „Sądowego ustalenia ojcostwa może żądać dziecko, jego matka oraz domniemany ojciec dziecka. Jednakże matka ani domniemany ojciec nie mogą wystąpić z takim żądaniem po śmierci dziecka lub po osiągnięciu przez nie pełnoletności”.

Powództwo o ustalenie ojcostwa może wytoczyć także prokurator, jeżeli wymaga tego dobro dziecka lub ochrona interesu społecznego.

Z powództwem o alimenty może wystąpić jedynie rodzic mający zdolność do czynności prawnych lub opiekun prawny dziecka. Nieletnia matka nie może wystąpić z takim powództwem, ale może to zrobić opiekun prawny dziecka. Ponadto alimentów na dziecko można żądać tylko od mężczyzny którego ojcostwo zostało potwierdzone prawnie (uznanie ojcostwa lub sądowe ustalenie).

Jeśli ojciec dziecka sam jest nieletni i nie można od niego uzyskać alimentów, to można o nie wystąpić do jego rodziców (dziadków dziecka).