07/07/2017

Jestem zadowolona z opieki i warunków jakie zapewnia mojemu dziecku jedno z miejskich przedszkoli. Moje wątpliwości budzi natomiast obowiązek odebrania dziecka placówki najpóźniej do godziny 16.00 i nie podlega to dla mnie dyskusji. W poprzednim miesiącu dwukrotnie jednak zdarzyły mi się 15-minutowe spóźnienia, spowodowane m.in. korkami, przedłużającymi się obowiązkami w pracy. Dyrektorka przedszkola zapowiedziała mi już, że jeśli zdarzy się kolejny taki przypadek, to zgłosi sprawę policji, w kontekście niewydolnej opieki nad małoletnim. Podobna rozmowę pani dyrektor przeprowadziła z innymi rodzicami. Czy rzeczywiście ma do tego prawo? Ja oraz inni rodzice proponowaliśmy wcześniej wnoszenie dodatkowych opłat za opiekę nad dzieckiem w przypadku spóźnienia, jednak nie spotkało się to z akceptacją.

Zgodnie z art. § 10 ust. 2 pkt. 1 załącznika nr 1 do rozporządzenia z 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół, statut przedszkola określa dzienny czas pracy placówki, który ustalony został przez organ prowadzący (gminę) na wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola.

Fakt, iż placówka czynna jest do godziny 16 nie wyklucza możliwości zmiany jej organizacji pracy, albowiem do 30 kwietnia każdego roku dyrektor przedszkola ma obowiązek przygotować i złożyć projekt szczegółowej organizacji wychowania, nauczania i opieki na kolejny rok szkolny. Projekt ten winien określać m.in. czas pracy poszczególnych oddziałów przedszkola czy ogólną liczbę godzin pracy finansowanych ze środków przydzielonych przez organ prowadzący przedszkole. Organ prowadzący (rada gminy) zatwierdza przedłożony projekt do 31 maja. Pomysł dokonania zmiany czasu pracy placówki zależy zatem m.in. od dyrektora przedszkola, gdyż to on może zaproponować modyfikację godzin pracy przedszkola odpowiednio argumentując składany wniosek.

Inną możliwością jest wydłużenie pracy przedszkola na podstawie art. 54ust.1 ustawy o systemie oświaty, w którym można przeczytać, że: „Rada rodziców może występować do dyrektora i innych organów szkoły lub placówki, organu prowadzącego szkołę lub placówkę oraz organu sprawującego nadzór pedagogiczny z wnioskami i opiniami we wszystkich sprawach szkoły lub placówki” natomiast jeżeli w placówce została powołana rada przedszkola, może ona złożyć wiosek w sprawie dziennego czasu pracy (razem z dyrektorem przedszkola) do organu prowadzącego.

Nie ma żadnych przeciwskazań aby rodzice zaproponowali pokrywanie środków czy współfinansowanie dłuższej pracy przedszkola. Jeżeli gminie brakuje środków finansowych na wynagrodzenia nauczycieli z tytułu dłuższego czasu pracy przedszkola, rodzice mogą zaproponować współfinansowanie innych wydatków np. na zakup pomocy dydaktycznych, zabawek, remontów itp. w celu odciążenia gminy.

W placówce, do której uczęszcza Pani dziecko, powinna być stworzona procedura przyprowadzania i odbierania dzieci. Warto dopytać Panią dyrektor czy owy dokument jest stworzony i poprosić o jego okazanie do wglądu.

Pracownicy przedszkoli prócz telefonicznych powiadomień rodziców o konieczności odbioru dziecka z placówki (ze względu na późną godzinę) mają możliwość także powiadomienia policji w celu podjęcia dalszych działań przewidzianych prawem, łącznie z umieszczeniem dziecka w pogotowiu opiekuńczym. Zabieg ten jest na tyle dalece wkraczający w sferę emocjonalną i rozwojową dziecka, że należy korzystać z niego w adekwatnych sytuacjach, a nie przy kilku minutowym spóźnieniu.