24/07/2015

Sąsiad regularnie nadużywa alkoholu, w stanie upojenia zachowuje się nieracjonalnie i agresywnie. Mężczyzna ten jest samotny, ma przyznaną rentę, ze względu na chorobę psychiczną. Ostatnio, kiedy był pod wpływem alkoholu, wyrzucał z 1 piętra na podwórko, gdzie bawiły się dzieci, puszki i butelki po alkoholu. Na uwagi sąsiadów reaguje agresją słowną, grozi pozbawieniem życia. Interwencje policji, pracowników socjalnych z MOPS, gdzie wiedzą o jego sytuacji , przynoszą efekt na krótko. Czy można zrobić coś więcej, do jakich instytucji można się zwrócić? Istnieje realna obawa, iż może dojść do tragedii ?

Wszelkie nieracjonalne i agresywne zachowania sąsiada należy każdorazowo zgłosić na Policję. Niestety, interwencje tego organu często odnoszą krótkotrwały skutek doprowadzając do sytuacji, w której wizyty Policji są bardzo częste. Także w przypadku gdy sąsiad grozi innym osobom- fakt ten powinno się zgłosić na Policję, gdyż zgodnie z kodeksem karnym jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że zostanie spełniona podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Należy pamiętać jednak, że ściganie tego przestępstwa następuje tylko i wyłącznie na wniosek osoby, której groźba dotyczyła. Wspomniany wniosek można wypełnić w domu i złożyć na najbliższym komisariacie albo złożyć ustnie w obecności funkcjonariusza Policji.

Śmiecenie i wyrzucanie odpadków przez okno jest natomiast uregulowane w kodeksie wykroczeń. Takie zachowanie jest wykroczeniem i podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany. Być może nałożenie na osobę śmiecącą grzywny bądź kilku (jeżeli czynność ta się powtarza) oraz późniejsze egzekwowanie jej zapłaty spowodowałoby zaprzestanie takiego postępowania.

Wydaje się także celowe, aby takie naganne postępowanie sąsiada każdorazowo zgłaszać do Spółdzielni. Każda spółdzielnia powinna posiadać tzw. w regulamin porządku domowego, którego naruszenie może skutkować zastosowaniem różnych sankcji. Zarząd Spółdzielni ma prawo wystosować upomnienie a także ma prawo wystąpić do Rady Nadzorczej z wnioskiem o podjęcie innych działań. Rada Nadzorcza, o ile uzna to za konieczne, może zawnioskować do Zarządu Spółdzielni, aby ten wystąpił do sądu z żądaniem sprzedaży lokalu osoby odpowiedzialnej za naruszenia regulaminu w drodze licytacji lub może też podjąć uchwałę w sprawie wykluczenia osoby odpowiedzialnej z członkostwa w spółdzielni. Jeżeli natomiast sąsiad nie jest właścicielem nieruchomości, tylko jego lokatorem, to Czytelnik, któremu przeszkadza zachowanie sąsiada, ma prawo wystąpić z powództwem o rozwiązanie przez sąd stosunku prawnego uprawniającego do używania lokalu i nakazanie jego opróżnienia.

Jeżeli sąsiad jest samotnym, chorym psychicznie alkoholikiem, który nie posiada bliższej rodziny, można złożyć wniosek do Prokuratury aby ta z kolei wniosła do Sądu Okręgowego wniosek o jego ubezwłasnowolnienie. Jeżeli zostałby ustanowiony dla tego mężczyzny opiekun, mógłby on skierować podopiecznego na odpowiednie leczenie.

Innym rozwiązaniem jest zobowiązanie osoby uzależnionej od alkoholu do leczenia, gdy w związku z nadużywaniem alkoholu systematycznie zakłóca spokój lub porządek publiczny. Wniosek o podjęcie czynności zmierzających do orzeczenia wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego może złożyć każdy zainteresowany do Miejskiej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.