20/10/2017

Jestem mieszkańcem jednej z niewielkich wsi w powiecie kołobrzeskim. Jako inwalida pierwszej grupy otrzymuję rentę już od najmłodszych lat. Mieszkam z niepełnosprawną matką, też rencistką w niewielkim domu, stanowiącym naszą własność. Nie posiadamy ziemi uprawnej. Ostatnio nasz dom zaczął popadać w ruinę, w czasie deszczu przez dziurawy dach lecą strugi wody. Z powodu ograniczeń fizycznych nie jestem w stanie we własnym zakresie wykonać remontu, usiłowałem uzyskać pomoc finansową z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, ale mi jej odmówiono, bo nieruchomość jest moją własnością, a nie np. gminną. Z GOPS dostajemy od czasu do czasu zasiłki na zakup żywności w wysokości 150 zł. Czy istnieje możliwość uzyskania środków na remont dachu od jakiejś instytucji?”

Ustawa o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004r. nie przewiduje w swoim zakresie wsparcia dla osób potrzebujących i niepełnosprawnych na cele związane z remontem dachu. Zgodnie z art. 39 ustawy możliwe jest jednak wnioskowanie o przyznanie zasiłku celowego na drobne naprawy i remonty w mieszkaniu. W orzeczeniu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 23 sierpnia 2017 (sygn. akt IV SA/Wr 113/17 wskazano, że : „Przepis art. 39 ust. 2 u.p.s. wymienia cele, na jakie może być przyznany zasiłek celowy. Potrzeby te można uznać za preferowane przez ustawodawcę. Jednakże organ pomocy społecznej może przyznać świadczenie na zaspokojenie innej niezbędnej potrzeby bytowej. Wyliczenie to ma bowiem charakter przykładowy, a jego treść wskazuje, że ta forma pomocy społecznej, (co zresztą wynika z samej nazwy "zasiłek celowy") nie jest przewidziana na pokrywanie pełnych kosztów utrzymania osoby objętej pomocą, lecz ma charakter pomocy doraźnej ukierunkowanej na konkretny cel bytowy(…)Pomoc społeczna, w tym również przyznanie zasiłku celowego, ma charakter subsydiarny, uzupełniający, a więc nie zaspakajający całkowicie potrzeb jej beneficjentów, którzy powinni wykorzystywać własne środki i możliwości.”

Inne państwowe instytucje niestety nie mają w swoich założeniach niesienia pomocy w takim zakresie, o jakim Pan wspomniał w pytaniu (pomoc i dostarczenie środków na remont dachu i domu). Przepisy regulujące działalność PFRON (tj. ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych) dają możliwość ubiegania się o dofinansowanie na remont łazienki. Zakres dofinansowania dotyczyć musi jednakże likwidacji istniejącej bariery, wynikającej z posiadanej niepełnosprawności, a nie np. wymiana glazury czy terrakoty ze względu na ich zniszczenie.

Wobec braku środków finansowych na naprawę domu, a także obawa o jego dalszą dewastację, a w konsekwencji utratę dachu nad głową, być może warto poszukać fundacji, które pomagają w takich okolicznościach.

Możecie Państwo także rozważyć zawarcie umowy odwróconego kredytu hipotecznego, którego środki mogłyby zostać przeznaczone na remont nieruchomości.