13/11/2015

Czy ktoś ma prawo zlecać śledzenie mnie, za pomocą geolokalizacji mojego telefonu komórkowego? Nie wiem, do jakiego celu może użyć takich informacji nieżyczliwa mi osoba. Wiem, że np. na założenie podsłuchu, prowadzenie obserwacji przez detektywa konieczna jest zgoda prokuratury. Czy działania tej firmy są zgodne z prawem, jak można sprawdzić, że zostaliśmy poddani inwigilacji przez osoby nieuprawnione, co ewentualnie za to grozi?

W pierwszej kolejności muszę wskazać, iż dołączone przez Panią zdjęcie oferty jednej z sieci komórkowej dotyczącej lokalizacji dowolnie wybranej osoby posiadającej telefon komórkowy jest możliwa i zgodna z prawem. Zgodnie z regulaminem oferty dostępnej na stronie operatora usługa ta jest aktywowana dopiero po wyrażonej zgodzie osoby, której „inwigilacja” ma dotyczyć. Takiego typu propozycje kierowane są głównie do rodziców troszczących się o swoje dzieci, choć trzeba przyznać, iż treść sms wskazująca, iż „za darmo możesz zlokalizować każdego” jest dość nieprecyzyjna i wprowadzająca odbiorcę wiadomości w błąd.

Wiadomości o podobnej treści, wysyłane przez operatorów sieci, w swojej treści, wskazują na możliwość zapoznania się z regulaminem oferty zamieszczonym na stronie www. W treści natomiast regulaminu przysłanej przez Panią oferty jednoznacznie wskazano, iż usługa może być aktywna jeżeli osoba podlegająca kontroli zgodzi się na to. Uważam więc, iż wszelkie regulaminy warto zawsze dobrze przeczytać aby nie zostać wprowadzonym w błąd przez chwyt marketingowy i zbyt pochopny zakup usługi, która de facto okazać się może nieprzydatna.

Zgodnie z prawem telekomunikacyjnym każdego operatora telefonii obowiązuje tajemnica telekomunikacyjna, która obejmuje: dane użytkownika, treści indywidualnych komunikatów, dane transmisyjne, dane o lokalizacji oraz dotyczące połączeń. Zakazane jest zapoznawanie się, utrwalanie, przechowywanie, przekazywanie lub inne wykorzystywanie treści lub danych objętych tajemnicą telekomunikacyjną przez osoby inne niż nadawca i odbiorca komunikatu z pewnymi wyjątkami. Przy tym operator ponosi odpowiedzialność za naruszenie tajemnicy przez podmioty działające w jego imieniu.

Wyjątkiem jest nałożony na przedsiębiorcę telekomunikacyjnego obowiązek wykonywania zadań na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego w zakresie wskazanym w ustawie prawo telekomunikacyjne oraz w przepisach odrębnych. Może on przekazywać konkretne dane dotyczące abonenta bez jego wiedzy, m.in. Policji, Straży Granicznej, ABW, ŻW, CBA czy wywiadowi skarbowemu, uchylając się przy tym od odpowiedzialności związanej z niedotrzymaniem tajemnicy telekomunikacyjnej.

Pomijając powyższe trzeba dodać, że wiele jest programów czy aplikacji mobilnych, które aby działać w ogóle, zmuszają odbiorcę do wyrażenia zgody na podanie danych o aktualnej lokalizacji. Korzystając z takiego typu aplikacji odbiorca sam dobrowolnie wyraża zgodę na monitoring.

Niestety nie umiem odpowiedzieć na pytanie jak sprawdzić czy dana osoba jest monitorowana przez osobę trzecią. Być może istnieją programy komputerowe, które mogą pomóc w weryfikacji tego zagadnienia, ale to pytanie należy kierować do osób z branży technologicznej.