15/01/2015

Zwracam się z prośbą o wyjaśnienie, czy mam jeszcze jakąś szansę na wygranie, obalenie lub zmianę decyzji organów sądowych w mojej sprawie zawarcia umowy przez telefon. W okresie sezonu letniego wynajmuję kilka pokoi wczasowiczom. W dniu 14 X 2014 roku firma G.(…) Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie twierdzi, że zawarłem z nimi umowę telefoniczną na reklamę moich kwater. Takowej umowy nigdy z nimi nie zawierałem. Pomimo to przysyłali mi wezwania do zapłaty jak również nękali ciągłymi telefonami przez kilka miesięcy. Kwota o jaką się dopominali wynosiła 369 zł za dwa miesiące. Kiedy wysłałem do nich pismo, w którym zwróciłem się do nich o przysłanie oryginału umowy lub płyty z nagraniem naszej rozmowy – nic nie otrzymałem. Wyjaśniam również, że w dniu 14 X 2014 roku nie mogłem zawrzeć umowy dlatego, że z dniem 1 IX 2014 roku wyrejestrowałem działalność gospodarczą. W takiej sytuacji nie miałem potrzeby i podstaw na zawarcie tej umowy, na coś co nie istniało. O powyższym zawiadomiłem firmę. Pomimo to firma ciągle nękała i straszyła pismami o zapłatę. Aż tu nagle dotknęło mnie wielkie zaskoczenie w dniu 21 XII 2015 roku. Komornik sądowy w Sochaczewie przysłał mi zawiadomienie o wszczęciu egzekucji wobec mojej osoby jako dłużnika na wniosek wierzyciela tj. firmy G. (…) Sp. z o.o w Warszawie o zapłatę w kwocie 995 zł. Działanie komornika było prawdopodobnie w wyniku postanowienia SR Lublin-Zachów w Lublinie VI Wydział Cywilny. Firma ta ma bardzo złą opinię w całym kraju, skarży się na nią bardzo dużo poszkodowanych ludzi o czym informuje Internet. W takiej sytuacji jestem całkowicie zagubiony, nie wiem co mam robić, płacić czy nie płacić? Bardzo proszę o pomoc. E.K.

Wykorzystanie e-sądu, czyli Sądu Rejonowego Lublin-Zachów w Lublinie jest nagminne, ze względu na fakt, iż procedura elektronicznego postępowania upominawczego daje w łatwy i szybki sposób możliwość otrzymania tytułu wykonawczego. Często niestety nieuczciwe podmioty gospodarcze oraz firmy windykacyjne korzystają z udogodnień EPU do otrzymania nakazów zapłaty także na przedawnione wierzytelności albo takie, które są wątpliwe. Często się zdarza, iż domagając się od dłużnika spełnienia świadczenia, które jest przedawnione, spełnione albo w ogóle nie zaistniało, zakłada, że dłużnik nie znający swoich praw do obrony, pokornie zapłaci zasądzoną na rzecz wierzyciela należność.

Aby skutecznie bronić się przed egzekucją należy wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty do Sądu, który go wydał w terminie dwóch tygodni od jego doręczenia bądź dowiedzenia się o nim. Sprawia to, iż nakaz zapłaty traci moc, a sąd przekazuje sprawę na rozprawę do normalnego trybu procesu cywilnego. Po upływie tego terminu nakaz zapłaty staje się prawomocny.

Jeżeli nie doręczono Panu nakazu zapłaty, a termin od powzięcia wiadomości o wszczęciu egzekucji (a co za tym także o istnieniu tytułu wykonawczego) już minął należałoby zgodnie z art. 840-843 k.p.c. wnieść powództwo o pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności (tzw. przeciwegzekucyjne). Równocześnie w pozwie można zawrzeć wniosek o zabezpieczenie w postaci zawieszenia postępowania egzekucyjnego, które się toczy przeciwko Panu.

Podstawą do wniesienia przez Pana pozwu jest art. 840§1 pkt.1, który stanowi, iż „Dłużnik może w drodze powództwa żądać pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości lub części albo ograniczenia, jeżeli:1. przeczy zdarzeniom, na których oparto wydanie klauzuli wykonalności, a w szczególności gdy kwestionuje istnienie obowiązku stwierdzonego tytułem egzekucyjnym niebędącym orzeczeniem sądu albo gdy kwestionuje przejście obowiązku mimo istnienia formalnego dokumentu stwierdzającego to przejście;”

W pozwie musi Pan wskazać wszelkie wnioski i twierdzenia oraz dowody na poparcie Pana stanowiska w sprawie. Powództwa przeciwegzekucyjne wytacza się przed sąd rzeczowo właściwy, w którego okręgu prowadzona jest egzekucja. W Pana przypadku, jeżeli egzekucja prowadzona jest przez Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Sochaczewie, to powództwo należy wnieść do SR w Sochaczewie. Opłata od pozwu wynosi 5% wartości przedmiotu sporu. Powództwo przeciwegzekucyjne (tak jak każde inne) powinno zawierać elementy pozwu, które są zawarte w art. 126 i 187 k.p.c. należy ponadto dokładnie określić tytuł wykonawczy, który ma być pozbawiony wykonalności, oraz określić, w jakim zakresie powód domaga się pozbawienia (tj. w całości czy w części i w jakiej części) lub ograniczenia wykonalności.