22/07/2016

Od 6 lat jestem zatrudniony w tej samej firmie na tzw. umowę zlecenie, przedłużaną mi co pół roku przez pracodawcę. Czy zmiany w Kodeksie Pracy, które weszły w życie 22 lutego 2016 roku spowodują, że będę mógł oczekiwać od mojego pracodawcy, zmiany tef formy zatrudnienia na korzystniejszą dla mnie, np. na umowę o pracę?

Zmiany jakie zostały wprowadzone do kodeksu pracy ustawą z dnia 25.06.2015 r. o zmianie ustawy Kodeks Pracy oraz niektórych innych ustaw mają na celu ograniczenie nieuzasadnionego wykorzystania umów o pracę na czas określony.

Główna modyfikacja polega na wprowadzeniu ograniczeń co do czasu trwania oraz liczby zawieranych umów. Dotychczasowe postanowienia ustawy umożliwiały zawieranie wieloletnich umów o pracę na czas określony, gdyż przepisy nie przewidywały ograniczenia czasowego trwania umowy. Po wejściu w życie w/w noweli taka praktyka nie jest możliwa. Ustawodawca zdecydował się wprowadzić maksymalnie 33- miesięczny okres trwania jednej lub łącznie wszystkich umów o pracę na czas określony. Przekroczenie tego terminu spowoduje, że z mocy prawa w dniu następnym zawarta umowa pomiędzy pracownikiem, a pracodawcą będzie traktowana jako zawarta na czas nieokreślony, a pracownikowi przysługiwać będą z wszystkie uprawnienia związane ze stosunkiem pracy zawartym na czas nieokreślony.

Drugą ważną zmianą jest wprowadzenie zasady, zgodnie z którą ten sam pracodawca i pracownik mogą zawrzeć maksymalnie trzy umowy o pracę na czas określony. W przypadku zawarcia czwartej umowy pracownik będzie uważany za zatrudnianego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Przywołane główne zmiany jakie nastąpiły w kodeksie pracy po 22 lutym 2016r. dotyczą wszystkich osób zatrudnionych świadczących pracę na podstawie stosunku pracy. Zgodnie z kodeksem pracy „Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.” (art. 22 k.p.), pracownikiem zaś jest osoba „zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.”

Wobec powyższego ze względu na fakt, iż wykonuje Pan czynności na podstawie przedłużającej się umowy zlecenie, niestety przepisy kodeksu pracy nie mają zastosowania. Podstawą prawną umowy zlecenia jest kodeks cywilny, a dokładnie art. 734-751 k.c.

Pomimo powyższego, jeżeli uważa Pan, iż umowa ta jest pozorna, Zleceniodawca traktuje Pana jak pracownika i spełnione są wszystkie przesłanki stosunku pracy zgodnie z cytowanym powyżej art. 22 k.p., może Pan wnieść pozew do sądu pracy o ustalenie istnienia stosunku pracy. Powództwo to przysługuje zatrudnionym na innej podstawie niż umowa o pracę, jeśli warunki w jakich wykonują świadczenie odpowiadają stosunkowi pracy. Roszczenie to ma przeciwdziałać niezgodnemu z prawem zastępowaniu umów o pracę umowami cywilnoprawnymi.