26/08/2016

Mam pytanie .Mam 80 lat i własne mieszkanie .Chciałabym się dowiedzieć jak zostanie podzielony mój majątek tj. mieszkanie. Mam syna i wnuczka. Nie przekazałam im mieszkania jako darowizna

Prawo polskie przewiduje dwa sposoby dziedziczenia: dziedziczenie ustawowe oraz testamentowe. Jeżeli zatem nie sporządziła Pani testamentu na wypadek śmierci, zastosowanie będą mały zasady ogólne - dziedziczenie ustawowe, które uregulowane zostało w art. 931-940 kodeksu cywilnego.

Krąg spadkobierców ustawowych wyznaczony został przez związki rodzinne, wynikające z więzów krwi, małżeństwa lub przysposobienia.

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego można wyróżnić sześć grup spadkobierców (w zależności od pozostających przy życiu członków rodziny spadkodawcy):

1. Małżonek i dzieci spadkodawcy (art. 921§1 k.c.), a jeżeli dziecko nie dożyło otwarcia spadku to w jego miejsce wchodzą jego zstępni (art. 921§2 k.c.);

2. Małżonek spadkodawcy i jego rodzice (art. 931§3 k.c.); jeżeli spadkobierca nie pozostawał w związku małżeńskim to rodzice są jedynymi spadkobiercami;

3. Małżonek oraz rodzeństwo spadkodawcy oraz ich zstępni (art. 932§4 i 5 k.c.);

4. Dziadkowie spadkodawcy oraz ich zstępni (art. 934 k.c.);

5. Dzieci małżonka spadkodawcy (pasierbowie) pod warunkiem, że w chwili otwarcia spadku ich rodzice już nie żyją (art.9341k.c.);

6. W braku wyżej wymienionych osób ostatnim uprawnionym jest gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a jeżeli takiego nie da się ustalić bądź mieszkał on za granicą to spadkobiercą jest Skarb Państwa (art. 935 k.c.).

Zgodnie z powyższym, w razie Pani śmierci, nieruchomość, której jest Pani właścicielką odziedziczy Pani syn. Dopiero w chwili śmierci Pani dziecka, w jego miejsce wejdzie wnuk. Syn także może odrzucić spadek, wówczas traktowany jest jakby nie dożył otwarcia spadku, co z kolei doprowadzi do dziedziczenia wnuka.