14/07/2017

W marcu br., zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami, zawarłam umowę o wycinkę kilku drzew znajdujących się na mojej działce. Zgodnie z ustaleniami firma, która zajęła się wycinką topól miała prócz wykarczowania drzew także zająć się usunięciem drewna by umożliwić mi uporządkowanie terenu. Za całość usługi zapłaciłam z góry. Niestety do dnia dzisiejszego nie została wykonana druga część umowy- wywózka drzewa. Pomimo kilkukrotnego monitu telefonicznego, Pan który zobowiązał się posprzątać po wyrąbie nie wykonał zobowiązania. Nie odbiera ode mnie telefonów, nie odpowiada na wiadomości sms. Ewidentnie unika kontaktu, gdyż jak próbuję skontaktować się z innego (nieznanego mu telefonu) odbiera ode mnie, obiecuje wykonanie usługi, ale nadal bezskutecznie. Co w takim przypadku mogę zrobić? Nie lubię składać donosów, ale w takim przypadku i bezczelności tego Pana chciałabym złożyć zawiadomienie do US, albowiem nie otrzymałam żadnego paragonu czy faktury za dokonaną już zapłatę. Czy mam do tego prawo

Pacta sunt servanda brzmi łacińskie przysłowie- umów należy dotrzymywać. Zachowanie tego przedsiębiorcy zasługują dezaprobatę, albowiem zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami, powinien wywiązać się z zobowiązania.

Jeżeli pomimo wielokrotnych monitów i prób nawiązania przez Panią kontaktu, przedsiębiorca ten nie chce wywiązać się z umowy, może Pani skierować do niego wezwanie do wykonania zawartej umowy.

Konsekwencją niewykonania bądź nienależytego wykonania umowy jest powstanie szkody. To z kolei rodzi odpowiedzialność tego przedsiębiorcy (dłużnika) zgodnie z art. 471 k.c., który stanowi: „Dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.”

W celu wyegzekwowania wykonania umowy powinna Pani zatem, jak zostało wskazane powyżej, wezwać pisemnie dłużnika do spełnienia świadczenia w określonym terminie. W dalszej kolejności może Pani skorzystać z drogi sądowej. W opisanej sytuacji przysługują Pani dwa podstawowe uprawnienia: żądanie wykonania świadczenia w naturze i żądania naprawienia szkody.

Ważny w kontekście niniejszej sprawy jest wyrok SN z 30 stycznia 2009 r., II CSK 435/08: „odszkodowanie za nienależyte wykonanie umowy jest świadczeniem mającym naprawić szkodę spowodowaną niewłaściwym działaniem bądź zaniechaniem dłużnika. Jest to roszczenie o innym charakterze niż roszczenie o wykonanie umowy. Ma na celu wyrównanie uszczerbku wywołanego nieprawidłowym zachowaniem kontrahenta, a nie wymuszenie na nim wykonania zobowiązania zgodnie z treścią umowy”. W okolicznościach, z których wynika, że dłużnik nie spełnia na wezwanie świadczenia, roszczenie wierzyciela o wykonanie umowy przekształca się w roszczenie odszkodowawcze.

W niektórych okolicznościach można także przypuszczać, że czyn taki, jak wskazany przez Panią, ma znamiona przestępstwa z art. 286 k.k. – przestępstwa oszustwa. Zgodnie z powyższym „§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. (…)§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”.

Jeżeli podjęte przez Panią kroki nie będą skutkowały wykonaniem zobowiązania w całości, bądź zwrotem części wynagrodzenia, ma Pani prawo złożyć zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa z art. 286 kodeksu karnego.

Zawiadomienie Urzędu Skarbowego także jest możliwe. Na każdym, niezależnie czy jest to przedsiębiorca czy osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej, spoczywa ustawowy obowiązek odprowadzania podatku dochodowego od uzyskanego przychodu. Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).” Stosownie natomiast do art. 9 ust. 1 ustawy „Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.”

Zakładając, że przedsiębiorca nie wykazał w rozliczeniach z Urzędem Skarbowym otrzymanego od Pani świadczenia pieniężnego- ma Pani możliwość złożenia stosownego zawiadomienia. Informację taką może Pani podpisać bądź pozostawić anonimowo. Ma to jednak znaczenie procesowe z uwagi na możliwość wezwania zawiadamiającego celem przesłuchania go w charakterze świadka w toku wszczętej już kontroli podatkowej lub postępowania karno-skarbowego.