13/10/2017

Jestem samotną emerytką, mam 69 lat. Z powodu różnych zdarzeń losowych mieszkam w wynajmowanym mieszkaniu, ostatnio nie stać mnie na opłacanie czynszu z mojej skromnej emerytury, coraz częściej staję przed wyborem: opłaty za czynsz i media czy zakup żywności i lekarstw. Dowiedziałam się, że w mojej sytuacji mogę ubiegać się o przydział mieszkania socjalnego. Do kogo się w tej sprawie zwrócić, jakie należy spełnić kryteria i czy ze względu na mój podeszły wiek istnieją jakieś preferencje dotyczące pierwszeństwa uzyskania przydziału.

Zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych jest jednym z praw gwarantowanych w Konstytucji. Zgodnie bowiem z brzmieniem art. 75 „1. Władze publiczne prowadzą politykę sprzyjającą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli, w szczególności przeciwdziałają bezdomności, wspierają rozwój budownictwa socjalnego oraz popierają działania obywateli zmierzające do uzyskania własnego mieszkania. 2. Ochronę praw lokatorów określa ustawa.”

Doprecyzowaniem art. 75 Konstytucji jest ustawia z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy oraz o zmianie Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym aktem, jednym z obowiązków gminy (jako jej zadania własnego) jest stworzenie warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej. Na gminie zatem spoczywa odpowiedzialność zapewnienia lokali socjalnych i zamiennych, a także zaspokajania potrzeb mieszkaniowych gospodarstw domowych o niskich dochodach.

Art. 2 ust. 1 pkt 5 doprecyzowuje, iż lokal socjalny to „nadający się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny, którego powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy nie może być mniejsza niż 5 m2, a w wypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego 10 m2, przy czym lokal ten może być o obniżonym standardzie”. Zauważyć należy, że lokal socjalny jest odmiennym tworem od lokalu komunalnego. Różnica polega przede wszystkim na długości trwania najmu, standardzie lokalu i wysokości czynszu oraz powierzchni przypadającej jednej osobie, liczonej w m2.

Zgodnie z zasadami wskazanymi w przepisach istnieją dwie kategorie osób, którym przysługuje prawo do lokalu socjalnego: 1. osoby, które nie mają prawa do lokalu, a ich dochody nie przekraczają kwoty określonej przez Radę Gminy (Radę Miasta) – których sytuację życiową można określić jako pozostawanie w niedostatku oraz 2. osoby, wobec których orzeczono nakaz opuszczenia zajmowanego lokalu (eksmisję). W tym drugim przypadku stosownym wniosek należy złożyć w trakcie postępowania eksmisyjnego, a o prawie do lokalu socjalnego decyduje sąd po zbadaniu stanu faktycznego. Zgodnie z art. 14 w wyroku nakazującym opróżnienie lokalu sąd orzeka o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego bądź o braku takiego uprawnienia wobec osób, których nakaz dotyczy. Obowiązek zapewnienia lokalu socjalnego ciąży na gminie właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu. Sąd nie może orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego wobec: kobiety w ciąży; małoletniego, niepełnosprawnego lub ubezwłasnowolnionego oraz sprawującego nad taką osobą opiekę i wspólnie z nią zamieszkałą; obłożnie chorych; emerytów i rencistów spełniających kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej; osoby posiadającej status bezrobotnego; osoby spełniającej przesłanki określone przez radę gminy w drodze uchwały - chyba że osoby te mogą zamieszkać w innym lokalu niż dotychczas używany.

Każdy samorząd może odrębnie kształtować warunki jakie należy spełnić aby ubiegać się o przyznanie mieszkania komunalnego i socjalnego. Ustawa w tym zakresie jest lakoniczna, nie wskazuje konkretnych kryteriów i procedur, jakie należy stosować w celu otrzymania przydziału lokalu komunalnego, zamiennego czy socjalnego.

Aby sprawdzić czy przysługuje Pani prawo ubiegania się o mieszkanie z zasobu gminy należałoby zapoznać się z Uchwałą w tej sprawie, ewentualnie uzyskać informacje w Urzędzie Miasta.

Na stronie internetowej Urzędu Miasta Kołobrzeg można zapoznać się z Regulaminem wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy miasto Kołobrzeg. Dokument ten stanowi załącznik do Uchwały Nr LII/725/10 Rady Miasta Kołobrzeg z dnia 09 listopada 2010 r.

Zgodnie z powyższym Regulaminem umowy najmu zawierane są w pierwszej kolejności z osobami, którym przysługuje prawo do lokalu zamiennego. Preferencje do przydziału lokalu (pod pewnymi warunkami) mają osoby opuszczające dom dziecka, rodzinę zastępczą lub inną placówkę opiekuńczo-wychowawczą w związku z uzyskaniem pełnoletności.

Wnioski osób ubiegających się o przydział lokalu mieszkalnego lub socjalnego należy składać w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Kołobrzeg w terminie do dnia 31 marca każdego roku. Wnioski złożone po tym terminie będą rozpatrywane w następnym roku tworzenia listy osób oczekujących na przydział lokalu.