23/10/2015

„Mam orzeczenie Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej MSWiA w Koszalinie o stałej grupie inwalidzkiej, która jest ostateczną ze względu na stan zdrowia i wiek. Czy w związku ze zmianami które nastąpiły w lipcu jako funkcjonariusz mam obowiązek stawić się do Powiatowej Komisji Lekarskiej w Kołobrzegu i czy ktokolwiek może ją podważyć? Nadmieniam że emeryturę otrzymuję z MSWiA od 2002 roku do chwili obecnej, a nie z ZUS. W styczniu 2016 roku kończę 67 lat. Jednocześnie zapytuję czy obecne przepisy dotyczące ruchu drogowego obowiązują na terenie ogrodów działkowych? Orzeczenie ma służyć do wydania klucza do bramy wjazdowej na działkę. Czy obecna ustawa działa wstecz i czy w oparciu o obecną ustawę może podważyć wydane wcześniej orzeczenie ?”

W orzecznictwie podkreśla się, że zgodnie z zasadą lex retro non agit, do zdarzeń prawnych zaistniałych w określonym czasie stosuje się przepisy prawa wówczas obowiązujące. Tym samym późniejsze przepisy nowelizujące określone regulacje prawne nie znajdują do nich zastosowania. Jednocześnie nowe prawo nie może prowadzić do formułowania odmiennych ocen prawnych tych zdarzeń, niż wynikające z treści przepisów prawa obowiązujących w czasie ich zajścia. Wskazuje się także, że wyjątki od tej zasady są dopuszczalne tylko wtedy, gdy wynikają one wprost z brzmienia lub celu nowej ustawy. Zaznaczyć przy tym trzeba, iż nie jest dopuszczalne „wyinterpretowanie” możliwości obejścia zasady nieretroakcji jedynie w oparciu o przepisy prawa, jeśli taka możliwość nie wynika z przepisów w sposób jednoznaczny.

W opisanej przez Panią sytuacji wydaje się, iż jeżeli w 2002r. wydana została decyzja przez WKL MSWiA stwierdzająca Pani niepełnosprawność to nie musi Pani udać się na dodatkowe badania potwierdzające ten fakt aby nadal otrzymywać emeryturę z MSWiA. Zważywszy, że nie wspomniała Pani aby otrzymała jakiekolwiek wezwanie na badania w tym zakresie. Nadal pozostaje Pani inwalidką w znaczeniu ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin. Należy przy tym jednak mieć na względzie, że orzeczenia MSWiA, które zostały wydane po 1.01.1998, nie przekładają się na żaden ze stopni niepełnosprawności w rozumieniu ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (art.62 ust.1). Tylko osoby, które przed 1.01.1998 zostały zaliczone do jednej z grup inwalidów, zachowują uprawnienia należne osobom niepełnosprawnym na czas, na jaki zostało wydane orzeczenie zgodnie z treścią wskazanej powyżej ustawy.

Osobnym zagadnieniem jest możliwość wjazdu na teren ogródków działkowych oraz obowiązywanie na tym obszarze ustawy prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z art. 10 ust.7 podmiotem odpowiedzialnym za zarządzanie ruchem na drogach wewnętrznych, w tym w strefie ruchu i strefie zamieszkania, należy do podmiotu zarządzającego tymi drogami, natomiast ust.10a wskazanego przepisu stanowi, iż „Podmioty zarządzające drogami, o których mowa w ust. 7, ustalając organizację ruchu na tych drogach stosują znaki i sygnały drogowe oraz zasady ich umieszczania wynikające z ustawy i jej przepisów wykonawczych.(…)”. Cytowany przepis jednoznacznie wskazuje, iż na drogach wewnętrznych znajdujących się w obrębie ogródków działkowych również należy stosować się do prawa drogowego.

Otrzymanie klucza do bramy wjazdowej na ogródek działkowy może być zatem uzależnione od posiadania tzw. karty parkingowej, która jest wydawana osobom niepełnosprawnym. Kartę taką wydaje za opłatą i po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej, przewodniczący powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. Niestety w tym przypadku Pani orzeczenie o niepełnosprawności również nie przekłada się na wymogi stawiane przez ustawę. Osoba posiadająca ważne orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez służby mundurowe, aby móc korzystać z uprawnień przewidzianych przez ustawę o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z 27.08.1997 r. musi uzyskać orzeczenie zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności.