08/07/2016

Moja sprawa rozwodowa jest w obecnie toku, głównie ze względu na dzieci, chcę zachować nazwisko męża. Jesteśmy mocno skonfliktowani, mąż zapowiedział już, że będzie przeciwny temu, abym zachowała jego nazwisko, bo podobno nie przynoszę mu chluby. Co na to prawo?

Zagadnienie związane ze zmianą przybranego nazwiska po orzeczeniu przez sąd rozwodu reguluje art. 59 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Wskazany przepis stanowi, iż skutkiem rozwodu nie jest utrata prawa do noszenia nazwiska, jakie żona lub mąż przyjęli na skutek zawarcia związku małżeńskiego. W celu powrotu do nazwiska używanego przed zawarciem małżeństwa należy złożyć stosowne oświadczenie przez kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w terminie trzech miesięcy od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. Termin ten jest zawity i nie ma możliwości przywrócenia go do złożenia oświadczenia woli.

Jeżeli osoba, która chce powrócić do poprzedniego nazwiska nie złożyła oświadczenia w tym terminie, może uczynić to w trybie ustawy z dnia 17 października 2008r. o zmianie imienia i nazwiska, przy zachowaniu wymagań wskazanych w tym akcie prawnym.

Zgodnie z powyższym uprawnienie do złożenia oświadczenia woli o zmianie nazwiska czy też pozostanie przy nazwisku przyjętym przez zawarcie małżeństwa przysługuje rozwiedzionej osobie, która nazwisko uprzednio przyjęła (bądź dodała do nazwiska dotychczasowego drugi człon). Jest to uprawnienie tej osoby, jej prawo osobiste prawnie chronione. Przywilej ten nie może zostać odebrany tej osobie, nie może także zrzec się tego prawa.

W związku z powyższym należy wskazać, iż Pani mąż (były mąż) nie ma prawa żądać od Pani zmiany nazwiska. Tak też wskazał Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 02 lutego 1978 r. (sygn. Akt IV CZ 11/78): „Były mąż nie może domagać się odebrania swojej byłej żonie prawa do nazwiska nabytego przez małżeństwo, jako że kodeks rodzinny i opiekuńczy takiej możliwości nie przewiduje.”