17/02/2017

Po ślubie z powodów zawodowych pozostałam przy swoim nazwisku, z kolei mój mąż nosi po rodzicach nazwisko składające się z dwóch członów. Jestem w ciąży, niedługo urodzę dziecko. Ostatnio powodem sporów między nami jest, aby nasze dziecko, które się dopiero urodzi odziedziczyło nazwiska po obojgu rodzicach, domagają się tego także nasze obie rodziny, naciskając na nas również w sensie materialnym. Czy możliwe jest, aby dla pogodzenia wszystkich racji nasze dziecko nosiło nazwisko trójczłonowe?

W systemie prawa polskiego zgodnie z przepisami zarówno prawa o aktach stanu cywilnego, jak i kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, nie ma możliwości nadawania dzieciom nazwisk trójczłonowych. Art. 901 ustawy prawo o aktach stanu cywilnego jednoznacznie wskazuje, że nazwisko dziecka nie może składać się z więcej niż dwóch członów. Przepis ten także doprecyzowuje w jaki sposób winno zostać stworzone nazwisko dziecka jeżeli, np. oboje rodziców posiadają nazwiska dwuczłonowe: „Nazwisko dziecka utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka albo przez połączenie nazwiska jednego z rodziców z nazwiskiem jego małżonka, od którego dziecko nie pochodzi, nie może składać się z więcej niż dwóch członów; w skład nazwiska dziecka wchodzą pierwsze człony nazwisk podlegających połączeniu, chyba że w wyniku połączenia powstałoby nazwisko, którego człony są jednakowe.” Przepis ten znajduje zastosowanie także w razie sporu pomiędzy małżonkami w przedmiocie ustalenia nazwiska dla wspólnych przyszłych dzieci.

Przed zawarciem związku małżeńskiego, prawdopodobnie złożyliście Państwo przed urzędnikiem stanu cywilnego oświadczenia w sprawie nazwiska przyszłych dzieci. Takie oświadczenia składa się jednocześnie z oświadczeniami o nazwiskach, jakie po ślubie nupturienci będą nosić jako małżonkowie. W przypadku, gdy takich oświadczeń nie złożyliście bądź były one niezgodne (odmienne) to mając na uwadze art. 88§2 krio dziecko nosić będzie nazwisko składające się z nazwiska matki i dołączonego do niego nazwiska ojca.

Prawo przyzwala na zmianę złożonego wcześniej przez małżonków oświadczenia w kwestii nazwiska przyszłych dzieci. Art. 88 § 3 stanowi, że „Przy sporządzeniu aktu urodzenia pierwszego wspólnego dziecka małżonkowie mogą złożyć przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego zgodne oświadczenia o zmianie wskazanego przez nich nazwiska dziecka (…)”.